NCS2018: Program


Program

Wednesday (03.10.2018)
Morning session:
Chairpersons: Zara Cherkezova-Zheleva, Petar Tzvetkov
9:00 – 11:00       Registration
9:30 – 09:50         Opening ceremony
9:50 – 10:00         Awarding Dr. Mihail Maleev with the honorary sign of the BCS for the overall contribution
10:00 – 10:40       The Mars Science Laboratory Experience, Prof. David L. Bish, Indiana University, Bloomington, USA
 Plenary lecture
10:45 – 11:15     Coffee break
11:15 – 11:55   Imaging and spectroscopic microanalysis using synchrotron soft X-ray radiation, George Tzvetkov, Faculty of Chemistry and Pharmacy, Sofia University "St. KlimentOhridski "- Keynote lecture
12:00 – 12:10 – Conference photo
12:10 – 13:30     Lunch

Afternoon session:
Chairpersons:  Boris Shivachev, Rositsa Nikolova
13:30 – 14: 10     Disordered Structures and the Fear to Publish them, Angel Ugrinov, Department of Chemistry and Biochemistry, North Dakota State University, USA
Keynote lecture
14:15 – 14:55     Synthesis and nano/microstructures of metal oxides: selected examples, Mira Ristic, Division of Materials Chemistry, RuđerBošković Institute, Croatia - Keynote lecture
15:00 – 15:30     CALIPSOPLUS – overview and targeted research possibilities, Beatrix-Kamelia Seidlhofer, Helmholtz–Zentrum Berlin für Materialien und Energie GmbH, Germany

15:30 – 16:00     Coffee break
16:00 – 16:15     The latest update on the Empyrean Platform Diffractometer with the relevant application, Bas ter Mull, Malvern Panalytical - Sponsorship presentation

16:15 – 19:15     Poster session (1)
All posters should be placed in the poster area, but only posters with oddnumbers will be presented.
19:15 – 21:15     Cocktail

 

Thursday (04.10.2018)
Morning session:
Chairpersons:  Galina Gencheva, Vanya Kurteva
10:00 – 10:45       Crystal structures of some AIBIIVO4vanadates: crystal structure determination from powder diffraction and phase transitions, Gwilherm Nénert, Malvern Panalytical B. V., The Netherlands

10:45 – 11:30     Coffee break
11:30 – 12:10     Size-dependent emergence of crystallinity in molecular clusters, Ana Proykova, Faculty of Physics, Sofia University "St. KlimentOhridski "
- Keynote lecture
12:10 – 13:45     Lunch

Afternoon session:
Chairpersons: Daniela Kovacheva, Petar Georgiev
13:40 – 14:20   HalogenBond – a Rival to Hydrogen Bondas Interaction of Choice in Crystal Engineering, Vladimir Stilinović, Department of Chemistry, University of Zagreb
 
14:25 – 14:55 Research and development of new types hybrid nanocomposites based on polyolefins and natural minerals of Azerbaijan, Najaf Kakhramanov, Institute of PolymerMaterials, National Academy of Sciences of Azerbaijan

15:00 – 15:30  Quantum Design PPMS-9T: cryostat system for electric, magnetic and thermal experiments at high magnetic fields in temperature range 2-400K, Krastyo Buchkov, Institute of Solid State Physics, Bulgarian Academy of Sciences - Thematic lecture
15:30 – 16:00     Coffee break
16:00 – 16:10     Darko Novakovic, ROFA Laboratory& Process Analyzers - Sponsorship presentation
16:15 – 19:15     Poster session (2)
All posters should be placed in the poster area, but only posters with even numbers will be presented.
19:15 – 22:00     Conference dinner

 

Friday (05.10.2018)
Morning session:
Chairpersons:  Daniela Karashanova, Thomas Kerestedjian
9:30 – 10:10        Quantum rotation of dihydrogen ligands proton exchange dynamics in the prototypic hydrogen storage compound RuH2(H2)2(PR3)2, R=Cp, Cy, tBu: DFT and Neutron Scattering Studies, Petar Georgiev, Faculty of Physics, SU - Keynote lecture
10:15 – 10:45    Powder X-ray diffraction microstructural analysis of synthetic apatite subjected to thermal treatment and highenergy dry milling, Vladislav Kostov, Institute of Mineralogy and Crystallography, Bulgarian Academy of Sciences
10:45 – 11:15     Coffee break
11:15 – 11:55     Structure and Magnetic Properties of Ferromagnetic Systems, Hristo  Kolev, Institute of Catalysis, Bulgarian Academy of Sciences - Keynote lecture
11:40 – 12:05     New carbon materials with graphite microstructure, Boyko Tsintsarski, Institute of Organic Chemistry with Centre of Phytochemistry, Bulgarian Academy of Sciences - Thematic lecture
12:05 – 12:30     Challenges at characterization of particulate matter, Zara Cherkezova-Zheleva, Institute of Catalysis, Bulgarian Academy of Sciences
12:30 – 14:00     Lunch

Afternoon session:
Chairpersons: Petar Tzvetkov, Zara Cherkezova-Zheleva
14:00 – 14:40     Practical methods for structural characterization, physico-chemical properties, size and shape analyses of manufactured nanomaterials, Boris Shivachev, Institute of Mineralogy and Crystallography, Bulgarian Academy of Sciences,
,Keynote lecture
14:45 – 15:15    Geopolymers: an overview. Suitable raw materials located in Bulgaria, Alexander Nikolov, Institute of Mineralogy and Crystallography, Bulgarian Academy of Sciences,
15:20 – 16:00     Coffee break
16:00 – 16:30    Award for the best poster contribution
16:30 – 17:30    Closing remarks